Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazija Tik dideliu darbu pasiekiami geri rezultatai. Atraskite, siekite, patirkite ir džiaukitės. Tegu pasiekimai pranoksta lūkesčius. Direktorė

Konferencijos ,,Dailininko A.Žmuidzinavičiaus pėdsakai Seirijų krašte“ atgarsiai

     Gruodžio 6 dieną Seirijų A.Žmuidzinavičiaus gimnazija rajono jaunuosius dailininkus ir jų mokytojus bei svečius iš kiek tolimesnės aplinkos pakvietė į konferenciją ,,Dailininko A.Žmuidzinavičiaus pėdsakai Seirijų krašte“, skirtą gerbiamo maestro 140-osioms gimimo metinėms paminėti. Visą rudenį Seirijų gimnazijos bendruomenė vykdė įvairias veiklas, padėjusias įprasminti žinomo menininko atminimą, o ši konferencija buvo baigiamoji renginių  dalis.
     Konferenciją pradėjusi gimnazijos direktorė Zita Ščerbetkienė pasveikino visus susirinkusiuosius ir palinkėjo pasidžiaugti renginiu, kuris yra viena iš mozaikos dalelių nuolatinės veiklos, puoselėjančios garbingai gautą gimnazijos vardą. Kalbėjęs Lazdijų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas Dalius Mockevičius teigė, kad gimnazijos vardas įpareigoja šią įstaigą nuolat kurti grožį, formuoti estetinę pajautą. Buvo labai įdomu klausyti vieno iš muziejaus įkūrėjų, buvusio šios mokyklos mokytojo Antano Rimšos pranešimo. Gerbiamas A.Rimša pateikė tokių faktų, kurių praktiškai nerasime jokiose knygose ar internetiniuose puslapiuose. Renginyje buvo paskaitytas ir pirmasis muziejaus eksponatas – A.Žmuidzinavičiaus laiškas, rašytas 1965 metų gruodžio 23 dieną. Jis adresuotas Seirijų vidurinės mokyklos 11b klasės mokiniams. Įspūdžiais iš netikėto susitikimo Seirijų autobusų stotelėje su gerbiamu dailininku dalijosi buvusi gimnazijos mokytoja Ina Ignatavičienė. Mokytoja prisipažino, kad tuomet dar būdama jaunutė mergaičiukė nepažino ją piešusio žilabarzdžio, žvitrių akių ,,senioko“, bet vėliau, sužinojusi jo tapatybę, džiaugėsi, kad toks garbus žmogus panoro ją nupiešti. I.Ignatavičienė taip pat konferencijos dalyviams skaitė pranešimą, kuriame kalbėjo apie Žmuidzinavičių kaip poetą. Apie žinomo dailininko asmenybę turėjo kalbėti ir Seirijų krašto gyventojas Juozas Talandis, kurio senelis buvo A.Žmuidzinavičiaus mokinys. Tačiau gerbiamam J.Talandžiui liga sutrukdė atvykti į gimnaziją. Todėl jo prisiminimus susirinkusiems paskaitė anūkas, gimnazistas Simas Juozas Talandis.
     Sulaukėme svečių ne tik iš Lazdijų rajono. Konferencijoje dalyvavo Kaune esančio Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejaus vadovė Jurgita Vainiuvienė bei Lietuvos šaulių sąjungos G9 skyriaus vyr. viešųjų ryšių specialistas, Šaulių sąjungos atkūrėjas Stasys Ignatavičius ir Juozas Janušaitis, LŠS centro valdybos narys, G9 skyriaus vyr. specialistas kultūrai. Tiek gerbiama muziejaus vadovė, tiek šaulių atstovai skaitė turiningus, naujos informacijos pateikusius pranešimus. Jų atidžiai klausė tiek suaugusieji, tiek mokiniai. Tai buvo tarsi pilietiškumo pamoka, padėjusi ne vienam suvokti, kad Antanas Žmuidzinavičius buvo ne tik dailininkas. Ši didi asmenybė ne mažiau ryškų pėdsaką paliko ir visuomeninėje, labdaringoje veikloje.
     Viena iš konferencijos dalių buvo skirta rajoninio piešinių konkurso ,,Antanas Žmuidzinavičius –  gimtinės peizažų dainius“ nugalėtojams paskelbti. Jauniesiems rajono dailininkams diplomus bei padėkas įteikė gimnazijos direktorė Zita Ščerbetkienė ir dailės mokytoja Agnė Urbonavičienė. Mokytoja A.Urbonavičienė pasidžiaugė konkurso dalyvių gausa ir puikia darbų kokybe.
     Kad konferencija pavyktų, savo indėliu prisidėjo ir gimnazijos abiturientai Roberta, Paulina, Aistė, Lukas D., Lukas V., Paulius, Rokas, Eligijus, Liveta, Evelina, Agnė, Ernesta, septintokas Simas Juozas, jaunieji šauliai Jūratė, Minvydė, Evelina, Lukas T. iš 8b klasės, Šarūnas (Ig), Saulius (IIIg).
     Renginio pabaigoje gimnazijos mokytojai Žanetai Krivonienei apžvelgus įvairias mūsų gimnazijos bendruomenės veiklas, sietinas su dailininko A.Žmuidzinavičiaus 140-osiomis gimimo metinėmis, visi susirinkusieji buvo pakviesti prie puodelio arbatos pasidalinti renginio įspūdžiais. Kad konferencija nebuvo nuobodi, liudijo ir tai, jog renginio svečiai neskubėjo skirstytis, diskutavo, mėgavosi vieni kitų draugija.

Lietuvių kalbos mokytoja Ilma Bagdonienė

Išvyka į A. Žmuidzinavičiaus ir M.K. Čiurlionio muziejus

    Nuo rugsėjo mėnesio gimnazijoje vyko įvairūs renginiai, skirti iškiliam valstybės veikėjui, dailininkui, kolekcininkui A. Žmuidzinavičiui. O lapkričio 17 dieną  dailei gabūs mokiniai turėjo puikią galimybę pajausti, kokioje aplinkoje gyveno, dirbo vienas iš žinomiausių peizažo meistrų.  Sužavėjo bute ir dirbtuvėje išlikusi 3–4-ojo dešimtmečių aplinka: autentiški baldai ir įvairios interjero detalės (šviestuvai, telefono aparatai ir kt.).  Svarbu, kad namai išliko nepakitę. Mokinius labai sužavėjo dailininko dirbtuvės.
     Šiuo metu  muziejuje veikia paroda „Paletė ir gyvenimas“, skirta 140 – osioms dailininko A. Žmuidzinavičiaus gimimo metinėms. Iš viso muziejuje galima išvysti daugiau nei du šimtus įvairaus laikotarpio autoriaus kūrinių, eksponuojami ir žymūs mažieji etiudai. Labai šiltai mokinius priėmė muziejaus darbuotojai. Neaplenkėme ir žymiosios velnių kolekcijos.  O Petrašiūnų kapinėse prie dailininko kapo mokiniai uždegė atminimo žvakeles.
     A.Žmuidzinavičiaus  bendraminčiais, kolegomis, draugais buvo ypatingos asmenybės. Tai dailininkas, kompozitorius M.K.Čiurlionis, rašytoja, pedagogė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona.  Todėl aplankėme ir M.K. Čiurlionio muziejų, kur dalyvavome edukacinėje programoje ,,M.K.Čiurlionis: ženklų ir simbolių pasaulis“ . Renginio pradžioje moksleiviai buvo  supažindinti su muziejaus ekspozicija. Vėliau išgirdome  apie menininko kūryboje vaizduojamus motyvus, aiškinomės jų simbolinę reikšmę. Kūrybinės valandėlės metu moksleiviai piešė M.K.Čiurlionio paveikslų reprodukcijoms būdinga menininkui technika – pastele ant popieriaus. Taip pat klausėsi simfoninių poemų „Jūra“ ir „Miške“.

Mokytoja Žaneta Krivonienė

 


        Mūsų gimnazijoje, įgyvendinant gabių ir talentingų vaikų ugdymo programų projektą „Dailininko A.Žmuidzinavičiaus atminimo puoselėjimas ir įamžinimas“, dailininko Antano Žmuidzinavičiaus 140-ajam jubiliejui paminėti vyko edukaciniai keramikos užsiėmimai. Jų metu 5-VI g klasių mokiniai iš molio lipdė įvairius suvenyrus. Lipdiniai turėjo būti siejami su dailininko kūryba ir Seirijų kraštu, nes čia - A.Žmuidzinavičiaus gimtinė. Darbų paroda eksponuojama Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijoje. Geriausi darbai bus saugomi A.Žmuidzinavičiaus muziejuje

 


    Rugsėjo ir spalio mėnesį 5 – IV g klasių mokiniai, siekiant  įgyvendinti gabių ir talentingų vaikų ugdymo programų projektą „Dailininko A.Žmuidzinavičiaus atminimo puoselėjimas ir įamžinimas“, tapė mūsų krašto peizažus. Įkvėpimo mokiniai sėmėsi tyrinėdami A.Žmuidzinavičiaus paveikslų reprodukcijas, idėjų ieškojo gamtoje, tapydami natūroje. Darbai eksponuojami Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijoje. Jeigu suklijuotume mokinių peizažus į ištisą grandinę, ji siektų beveik 47 metrus!


    Aktyviai A.Žmuidzinavičiaus 140-ųjų gimimo metinių paminėjimo renginiuose dalyvavo ir pradinių klasių mokiniai. 3-4 klasių mokiniams buvo organizuota integruota pamoka prie A.Žmuidzinavičiaus paminklinio akmens Seirijuose. 4 klasės „Mažųjų Žmuidzinavičiukų“ būrelio nariai parengė skaidrių pristatymą. A.Žmuidzinavičiaus kūrybą ir veiklą pristatė visų  pradinių klasių mokiniams. Užsiėmimai vyko A.Žmuidzinavičiaus muziejuje. Dauguma pradinukų noriai piešė peizažus, kurie puošia gimnazijos, skaityklos erdves. Maloniai mus nustebimo 4 klasės mokiniai, kurie visą savaitę dirbo ir mums padarė staigmeną – plakatą - 140 ornamentų A. Žmuidzinavičiui.
     Malonu, kad mokiniai aktyvūs, noriai įsijungia į siūlomas veiklas, patys siūlo savo idėjas, tobulėja. Puikiai papildė savo žinių bagažą apie tikrai svarbų mūsų gimnazijai žmogų - A.Žmuidzinavičių.


     Spalio mėnesį gimnazijoje vyksta įvairi veikla, sietina su Antano Žmuidzinavičiaus 140-ųjų gimimo metinių paminėjimu. Renginiai tęsis ir visą lapkritį. Tokiu būdu įgyvendinamas gabių ir talentingų vaikų ugdymo programų projektas ,,Dailininko A.Žmuidzinavičiaus atminimo puoselėjimas ir įamžinimas“. Šiuo metu jau yra parengtas stendas gimnazijos fojė apie žinomo dailininko gyvenimą ir kūrybą, ugdymo įstaigos erdvėje eksponuojami gimnazistų rašyti laiškai A.Žmuidzinavičiui. III aukšte galima pažiūrėti 5 klasės mokinių mini plenero ekspoziciją ,,Piešiu peizažą“, o gimnazijos kieme miestelio bendruomenė bei pravažiuojantieji turi puikią galimybę grožėtis mokinių nertų gėlių ir išpjaustytų iš medžio plokštės raidžių instaliacija. Viena iš instaliacijos detalių – 140 žaliai raudoni nerti gėlių žiedai.